Cukrzyca typu LADA a sporty wodne

Uprawianie sportu i aktywny tryb życia nie tylko wpływa pozytywnie na kształt naszej sylwetki, ale także zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę i inne choroby cywilizacyjne. Również w przypadku osób ze stwierdzoną chorobą, zwiększenie aktywności fizycznej wpływa na poprawę samopoczucia. W naszym poradniku podpowiadamy, czy osoby cukrzycą LADA mogą uprawiać sporty wodne i w jaki sposób wpłynie to na ich stan. Zaczynamy?

Czym jest cukrzyca LADA? 

Skrót LADA pochodzi od pełnej nazwy anglojęzycznej – latent autoimmune diabetes in adults i oznacza późno ujawniającą się cukrzycę typu 1 u dorosłych. Powstaje ona w wyniku tworzenia się przeciwciał przeciwko komórkom beta. Chociaż może wystąpić w każdym wieku, to najczęściej diagnozuje się ja między 30. a 70. rokiem życia. Cukrzyca LADA rozwija się latami, a stężenie glukozy we krwi zwiększa się stopniowo, dlatego bez regularnych badań można ją łatwo przeoczyć.

Cukrzyca LADA – objawy i diagnoza 

Z uwagi na bardzo powolny rozwój, cukrzyca LADA nie daje jednoznacznych objawów. Najczęściej wykrywana jest w trakcie rutynowych badań.

Uwagę może zwrócić również choroba o podłożu autoimmunologicznym, jak na przykład choroba Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów czy celiakia. Poza tym chorzy na cukrzycę LADA nie przejawiają objawów jak nieprawidłowa waga ciała czy wywiad rodzinny w kierunku cukrzycy.

Lekarz stawia diagnozę na podstawie badania stężenia peptydu C. Więcej o badaniach w kierunku diagnozowania cukrzycy LADA znajdziesz w poradniku szkoladiabetyka.pl/cukrzyca/, opracowanym przez specjalistów na podstawie rzetelnych badań naukowych.

Cukrzyca LADA i aktywność fizyczna 

W przypadku osób borykających się jednocześnie z cukrzycą LADA oraz zwiększoną masą ciała, siedzący tryb życia i dieta wypełniona węglowodanami to podstawa do niepokoju. Dlatego zaleca się, by osoby takie zmieniły tryb życia i wprowadziły do niego więcej aktywności fizycznych.

Sporty wodne, takie jak pływanie, dają bardzo dobre efekty w poprawie sylwetki, ale także mają duże znaczenia dla poprawy procesu krążenia. Jako umiarkowany wysiłek fizyczny, pływanie obniża poziom cukru we krwi, dzięki czemu cukrzyca LADA jest łatwiejsza do kontrolowania.