Płyta HDF (z angielskiego High Density Fibreboard) to pilśniowa płyta charakteryzująca się wysoką gęstości, a tym samym dużą wytrzymałością. Materiał ten powstaje na bazie drobnych włókien drewna połączonych ze sobą klejem syntetycznym, żywicą, bądź też substancją utwardzającą.
Płyta HDF to porządny materiał, który świetnie sprawdzi się w budowie domku na drzewie. Jest popularną płytą drewnopochodną, z której najczęściej tworzy się panele podłogowe, drzwi, a także meble. Znakomicie też sprawdzi się do tworzenia konstrukcji domku na drzewie.
Płyta HDF wyróżnia się spośród innych płyt pilśniowych znacznie wyższą niż przeciętna, gęstością (powyżej 850 kg/m3), nawet większą niż w przypadku litego drewna, i twardością. Przy tym płyta HDF jest też niezwykle lekka, bo w standardowym wymiarze 2,5×2 metry waży jedynie 2,7 kilograma. Do zalet płyty HDF zaliczyć też można śmiało jej niską cenę – to niewątpliwy atut tego materiału.
Dlaczego warto zainwestować w domek na drzewie?
Dlatego bez przeszkód płytę HDF wykorzystać można do budowy domku na drzewie. Taki domek to marzenie wielu dzieci, a czasem nawet ich rodziców. Każda działka sprzyja obcowaniu z przyrodą i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. To ważne dla rozwoju młodego organizmu.
Małe dzieci uwielbiają wspinaczki po drzewach, tym bardziej wspinanie do domku będzie dla nich wspaniałą przygodą. Warto zbudować domek na drzewie i spełnić marzenia maluchów. Ale decydując się na taką budowę trzeba dopilnować, aby konstrukcja gwarantowała bezpieczeństwo podczas zabawy.
Domek na drzewie – projekt
Przystępując do budowy domku na drzewie przede wszystkim należy przygotować projekt konstrukcji. Istnieje wiele rozwiązań. Można na przykład skorzystać z gotowych projektów, dostępnych w Internecie, a także w profesjonalnych firmach projektowych. Taki dobrze przygotowany projekt uwzględni nie tylko funkcjonalność budowy, ale także walory estetyczne domku.
Okazuje się, że wśród projektów domków na drzewie znaleźć można zarówno wersje dla dzieci, jak i dla dorosłych oraz nastolatków. Domki są dopracowane w najmniejszym szczególe tak, aby spełniać potrzeby tych, którzy najczęściej będą z nich korzystać. Na domek na drzewie na szczęście nie potrzebne jest pozwolenie na budową. Mają projekt – można zaczynać.
Domek na drzewie – od czego zacząć budowę?
Samodzielna budowa domku na drzewie, w którym wykorzystana zostanie płyta HDF pozwala na znaczne obniżenie kosztów. Do budowy potrzebne będa przede wszystkim: płyta HDF, wiertarka, wyrzynarka, pilarka, a także młotek, wkręty, drabina, okulary ochronne, śruby oraz deski, blachę falistą, belki drewniane.
Domek powinien stanąć na zdrowym, mocnym i rozłożysty drzewie, na przykład: dębie, jabłoni, buku, lipie, orzechu czy klonie. Budując go należy uważać, żeby nie uszkodzić drzewa. Najgrubsze płyty HDF najlepiej umieścić na podłodze, za to te cieńsze znakomicie sprawdzą się w roli wypełnienia ścian.
Dzięki wyrzynarce, z łatwością można stworzyć zaokrąglone otwory w miejscu przechodzenia gałęzi czy pnia przez podłogę. Końcówki płyty użytej jako podłoga należy przytwierdzić przynajmniej dwoma wkrętami i wzmocnić ją dodatkowo poprzecznie mocowanymi belkami.
Jako ścianę użyć można płytę HDF i kantówki drewniane – taka konstrukcja odznacza się odpornością i trwałością. Tworząc ścianę należy pamiętać, aby pozostawić miejsce na drzwi i okna. Pozostaje już tylko wykończenie wnętrza, umeblowanie, pomalowanie domku i dołączenie do niego stabilnej i bezpiecznej drabinki.
W przypadku urządzania domku na drzewie na szczęście nie musimy poświęcać tyle uwagi co w przypadku domu czy mieszkania. Chcąc wyposażyć nasze cztery kąty w nietuzinkowe dzieło warto sprawdzić, co oferuje internetowa galeria sztuki gdzie zobaczymy prace młodych artystów.