Ogrody działkowe – lepsza altanka czy domek z prawdziwego zdarzenia?

Ogródek działkowy jest marzeniem większości mieszkańców blokowisk. To kawałek zieleni, który mogą samodzielnie uprawiać i cieszyć się relaksem na łonie natury. Co więcej ogrody działkowe są też idealnym miejscem na potkania ze znajomymi – szczególnie, że mieszkanie w bloku ma jednak ograniczoną przestrzeń. Działki tego typu mają różne rozmiary i kształty. Na niektórych można wybudować jedynie niezbyt dużą altankę, a niektóre mogą zostać doposażone w domek z prawdziwego zdarzenia. Jakie rozwiązanie jest najlepsze dla konkretnego działkowicza? Jakie zalety ma murowany czy betonowy domek?

Rozwiązanie dopasowane do potrzeb użytkowników działki

To jaki domek końcowo znajdzie się w ogródku działkowym zależy od wielu czynników. Po pierwsze kluczowy jest kształt ogródka. Istnieją długie i wąskie parcele, na których trudno postawić budowlę o solidniejszych fundamentach, której budulcem będzie beton. Jednocześnie nie zawsze na zabudowę tego typu wydają zgodę organy zarządzające działkami. Ze względu na to, że ogródki działkowe nie służą do całorocznego zamieszkania często ograniczone są możliwości budowy niektórych typów domków. Rodzaj zabudowy należy również rozważyć pod względem finansowym. Altany są z reguły dużo tańsze niż domek z prawdziwego zdarzenia. Szczególnie ważne jest również to, że proste konstrukcje można wybudować w krótszym czasie i cieszyć się relaksem w ogródku działkowym. Ze względu na ograniczone gabaryty altany nie będą komfortowe dla licznych rodzin – szczególnie jeśli od czasu do czasu chciały przenocować w ogródkach działkowych. Altanki mają po prostu mniejszą powierzchnię oraz słabiej chronią przed nocnym chłodem. Dlatego rozwiązanie powinno zostać dopasowane do potrzeb użytkowników działki – niektórzy będą zadowoleni z altany, inni zaś wybiorą solidny murowany domek, ponieważ będą spędzać na działce wiele nocy i traktować go jako domek urlopowy. 

Zalety jakie mają betonowe domki w ogródkach działkowych

Domki wybudowane z solidnego materiału jakim jest beton i cegła lub pustak są odporniejsze na wpływ czasu i warunków atmosferycznych. Mimo iż są relatywnie droższe od alternatyw wykonanych z innych materiałów ich wartość użytkowa jest zdecydowanie wyższa. Przede wszystkim w czasie chłodnych nocy lepiej chronią przed zmianami temperatur, deszczem czy wilgocią. Część posiada również system ogrzewania elektrycznego lub gazowego. Domki te przypominają prawdziwe domki letniskowe – mają funkcjonalną łazienkę oraz kuchnię. 

Idealny wypoczynek na ogródku działkowym

Rodzinne Ogródki Działkowe mają być oderwaniem od życie w miejskim zgiełku. Kawałek ziemi, aby wyhodować własne warzywa, owoce i kwiaty oraz aby w spokoju oddać się relaksowi. To idealne miejsce, aby spędzać letnie popołudnia, a nawet całe dnie. Przy odrobinie pomysłowości ogródek może stać się miejscem do wyprawiania przyjęć czy grillów dla znajomych i rodziny. Kupno lub wynajem ogródka działkowego może być naprawdę doskonałym pomysłem – dzięki temu można poczuć się jak na wsi nawet w centrum miasta.