Zabiegi chirurgiczne są konieczne, gdy nie możemy utrzymać swojego uzębienia w naturalnym stanie i konieczne są zabiegi wykonywane w jamie ustnej. Kiedy taki zabieg jest potrzebny? Najczęściej w sytuacji, kiedy musimy usunąć chory lub martwy ząb. Często zdarzają się przypadki ropni w jamie ustnej, które trzeba nacinać.
Chirurgia stomatologiczna – znieczulenie
Zabieg chirurgiczny wiąże się niestety z przykrymi odczuciami bólowymi, które mogą powodować stres i trwały uraz. Dlatego też pacjentom podaje się znieczulenie, którego dawka jest uzależniona od indywidualnych czynników. Pacjent powinien być poinformowany o skutkach działania znieczulenia, takich jak drętwienie, uczucie obrzmienia czy mrowienie.
Istnieją różne rodzaje znieczulenia, z których najpopularniejszym jest znieczulenie powierzchowne stosowane zwłaszcza u dzieci. Na dziąsło nakładany jest żel lub maść znieczulająca, która może posłużyć jak znieczulenie przed znieczuleniem, aby dziecko nie odczuło późniejszego wstrzyknięcia środka znieczulającego igłą. Popularne jest też stosowanie znieczulenia nasiękowego, które polega na nastrzyknięciu tkanek wokół miejsca zabiegu. Znieczulenie przewodowe stosuje się wstrzykując środek znieczulający w obrębie pnia nerwu, zaś śródwięzadłowe poprzez wstrzyknięcie znieczulenia do szpary ozębnowej.
Chirurgia stomatologiczna Lublin – zabiegi
Chirurgia stomatologiczna jest bardzo popularna, ponieważ każdy z nas chce mieć piękny zdrowy uśmiech. Jakie zabiegi można spotkać w klinikach i gabinetach, jeżeli interesuje nas chirurgia stomatologiczna Lublin?
Usuwanie zębów mądrości (ósemek)
Zęby mądrości wyrzynają się jako ostatnie i najczęściej brakuje dla nich miejsca w jamie ustnej. Powoduje to problem z zatrzymaniem się wzrostu zęba blokowanego przez kości a przy tym ogromny ból. Zabieg ekstrakcji zęba wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym.
Resekcja wierzchołka korzenia
Polega na usunięciu z fragmentu korzenia zakażonej lub zmienionej tkanki wraz w wierzchołkiem korzenia. Po upływie kilku miesięcy miejsce po zabiegu zapełnia się nową kością.
Podniesienie dna zatoki szczękowej
Utrata górnych zębów trzonowych czy i przedtrzonowych prowadzi do utraty kości. Niestabilność pozostałych kości i ich małą ilość uniemożliwia zamontowanie implantu. Dlatego też konieczne jest umieszczenie substytutu kości, który zapewni odpowiednie podtrzymanie dla implantu.
Przeszczep kości
Zabieg ten umożliwia uzupełnienie specjalnym materiałem brakującej kości. Stosuje się go po ekstrakcji zębów, w chorobie przyzębia, po długoterminowym braku zęba, po urazach, przed wszczepieniem implantów czy też po usunięciu rozległej torbieli.