Sen jest konieczną częścią życia każdego człowieka. Dobry długi sen, to wielokrotnie jedyna szansa na relaks, pozbycie się stresu zebranego w ciągu dnia. Czasami podczas snu występuje chrapanie, które staje się nieraz niezwykle kłopotliwe nie tylko dla osoby chrapiącej lecz także dla ukochanej osoby. Chrapanie jest w szeregu przypadków odbierane jako nieprzyjemne, lecz nieszkodliwe zjawisko dźwięku. Oprócz problemów czysto społecznych, chrapanie jest wielokrotnie przyczyną małżeńskich kłótni i konfliktów, może być także groźny symptom stanu choroby ciała, lub też zapowiedzią poważnych chorób.
Chrapaniu często towarzyszą krótkie przerwy oddychania w czasie snu, tak zwany zespół obturacyjnego bezdechu sennego, nawracające epizody podczas bezdechu sennego prowadzą do niedotlenienie, zaś niedobór tlenu wpływa ujemnie na organizm człowieka. Osoba cierpiąca na chrapanie i bezdech senny posiada niespokojny sen, oddychanie jest niejednokrotnie przerywane później ostro przywracane z intensywnym chrapaniem. Cierpiący na chrapanie, posiadają za mało snu na dobę, skutkiem tego rano są niewypoczęci i słabi a w ciągu dnia mogą być powolni. Ponadto, chrapanie i ciężki bezdech senny znacznie powiększają ryzyko poważnych zaburzeń rytmu serca, zawału mięśnia sercowego, udaru i gwałtownej śmierci podczas snu. Istnieje realne prawdopodobieństwo, iż po zatrzymaniu oddechu nie można go odzyskać.
Na nasilenie chrapania i bezdechu sennego mają wpływ między innymi tęga budowa ciała, zaburzenia endokrynologiczne i hormonalne, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, stosownie leków uspokajających i nasennych a także choroby dziedziczne.