Gramofon elektryczny czy retro? Jaki wybrać?

Gramofon elektryczny czy retro – który wybrać. Muzyka z obu ma coś z magii i zdecydowanie przoduje w jakości dźwięku nad dzisiejszymi odtwarzaczami CD czy mp3. Sympatycy gramofonów rozpływają się nad ciepłym dźwiękiem i charakterystycznymi trzaskami płyt winylowych, które coraz śmielej i częściej goszczą na sklepowych półkach.

Zastanawiając się nad tym, czy lepszy jest gramofon elektryczny czy raczej retro, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego napęd. To napęd wpływa na dźwięk oraz jego prędkość, dlatego jeśli wybierzemy sprzęt z byle jakim – dźwięk zostanie zniekształcony.

Dostępne są urządzenia z dwoma typami napędu. Popularniejszym wyborem jest napęd paskowy, który przy pomocy paska przenosi obroty silnika wolnoobrotowego na talerz gramofonowy. Pasek jednak z czasem ulega zużyciu i wymaga wymiany. A inną jego wadą jest nierówna prędkość obrotowa, która sprawia, że nagranie może zwalniać i przyspieszać na zmianę.

Drugim typem napędu w gramofonie jest napęd bezpośredni, który najczęściej wykorzystywany jest przez DJ-ów. Napęd bezpośredni umożliwia szybką reakcję. W gramofonach wykorzystujących ten napęd silnik zamontowany jest tuż nad płytą, wprawiając wałem w ruch talerz. Gramofony z napędem bezpośrednim są bardzo precyzyjne, a do tego umożliwiają przesuwanie płyt ręką, na przykład podczas skreczowania. Mogą jednak przenosić zbędne zakłócenia, przez co pogarsza się jakość dźwięku.

Jaki gramofon wybrać?

Gramofon elektryczny może być całkowicie manualny, półautomatyczny lub całkowicie automatyczny. W pierwszym wszystko trzeba wykonywać własnoręcznie, podczas gdy gramofon automatyczny uruchamia się jedynie przyciskiem “START”. Po tym płyta może grać w nieskończoność.

Poza automatycznością, gramofony różnią się także swoim wyglądem. Obecnie dostępne są sprzęty w różnorodnych designach i kolorach, dzięki czemu z łatwością można wybrać taki, który najlepiej dopasuje się do danego wnętrza. Design gramofonów udowadnia, że połączenie klasyki z nowoczesnością jest jak najbardziej możliwe.

W zależności od aranżacji danego wnętrza, wybrać można drewniany gramofon retro lub całkiem nowoczesny – gramofon elektryczny. Pierwszy lepiej sprawdzi się we wnętrzach klasycznych i tradycyjnych, drugi natomiast pięknie prezentować się będzie w minimalistycznych stylach dizajnerskich wnętrz.